Dom pasywny

Dom, do ogrzania którego potrzeba osiem razy mniej niż przeciętnie, czy to jest możliwe?

Tak, jeżeli naszym celem jest budownictwo pasywne, które staje się coraz bardziej popularne. Czyste powietrze we wnętrzach, optymalna temperatura i wilgotność pomieszczeniach, brak przeciągów i rażenia zimna to dom marzeń – dom pasywny, który jest już w zasięgu ręki.

Idea pasywności domu oznacza oszczędność czasu i energii, a co za tym idzie pełną ekologię, dzięki której możemy korzystać z zasobów naturalnych, być w pełni przyjaźni dla środowiska i idealni dla klientów. Jej innowacyjność przejawia się w tym, że skupia się ona przede wszystkim na poprawie parametrów i systemów już istniejących w każdym budynku, wbrew wprowadzaniu nowych dodatkowych rozwiązań.

W domach pasywnych redukcja zapotrzebowania na ciepło jest tak duża, że nie stosuje się w nich tradycyjnego, systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Do zbilansowania zapotrzebowania na ciepło wykorzystuje się promieniowanie słoneczne, również odzysk ciepła z wentylacji, a także zyski cieplne pochodzące od wewnętrznych źródeł takich jak: urządzenia elektryczne czy sami domownicy.

W obliczu kurczących się i coraz droższych źródeł energii zewnętrznych ropy, gazu czy węgla kamiennego wprowadzenie idei domu pasywnego w życie wydaje się tylko kwestią czasu.

Podążając za ideą pasywności domu rynek okien ciepłochronnych doprowadził do coraz mniejszych strat ciepła i wyższego komfortu cieplnego, a także przyczynił się do wskazania nowych trendów w stolarce okiennej.

Zaletą nowoczesnych okien jest przede wszystkim komfort obsługi – łatwe otwieranie, proste zamykanie, bezpieczeństwo i wyjątkowe ciepło.

Projektując dom pasywny należy pamiętać o odpowiednim doborze rodzaju oszklenia i wielkości okien aby móc pozyskiwać energię słoneczną z zewnątrz.

Okna budynków pasywnych działają jak kolektory słoneczne, pasywnie uzyskana energia słoneczna ma najbardziej znaczący udział w wyrównywaniu strat ciepła. Dlatego, firma Ronkowski wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom stworzyła nową linię okien drewnianych - TERMOline do domów pasywnych.

Porównanie strat ciepła w budynku pasywnym w zestawieniu z budynkiem tradycyjnym.

Dom Pasywny 1 Źródło: Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt.

Dom Pasywny 4 Źródło: http://www.cieplej.pl/Zawodowcy/1094633562.shtml

Dom Pasywny 3

Dom Pasywny 2 Źródło: Instytut Budynków Pasywnych

 
www.derwi.pl drzwi wewnętrzne drewniane